);

To i owo w Opolu, 4/2019r

nagłówek strony Duchowoscaa.eu

To i owo w Opolu, czyli codzienność w paru zdaniach. Wspominam o kilku sprawach, w kilku zdaniach, czyli krótko, a treściwie.

Pomost na Żwirki i Wigury

W ramach rewaloryzacji terenu pomiędzy ulicami Krakowską – Żwirki i Wigury – Powolnego wybudowano nad Młynówką taras widokowy. Z racji jego wymiarów, powinienem napisać: „tarasik” widokowy. Nie wiem, po co to wybudowano, bo tyle samo widać chodnika. Mógłbym zrozumieć tą budowlę, gdyby taras sięgał, na przykład, do połowy Młynówki. Wystaje 2 metry poza chodnik, nad skarpą. W dodatku – pech chciał – w jego usytuowaniu rośnie od kilkunastu lat drzewo. Projektant dzielnie je uratował i zaprojektował iż w tarasie będzie dziura na drzewo. Tak, jakby nie można było przesunąć tarasu około 30 centymetrów w bok!!! Głupota górą!

Ulica Krakowska od tyłu
Taras nad Młynówką
Zwalone drzewo

Zostańmy nad Młynówką. Przeniesiemy się tylko kilkaset metrów w górę, czyli w kierunku jej początku. Tam na jej prawym brzegu rośnie sporo drzew. Jednym z nich jest piękna wierzba płacząca. Niestety drzewo nie wytrzymało nachylenia i w końcu pękł pień. A piękna wierzba położyła się na wodzie Młynówki. Trzeba będzie niestety ją usunąć, bo w razie wystąpienia większej wody, będzie wstrzymywać przepływ wody. Poza tym – znając ograniczenia umysłowe niektórych – zapewne będą próbować wchodzić na leżące drzewo. A wpaść do wody jest łatwo.

to i owo w Opolu
Wierzba w Młynówce
Zagrodzona Krakowska

Nowy, ładny budynek przy ulicy Krakowskiej wybudowano, teren przed nim wyłożono płytami i…wstrętne ogrodzenie cały czas nie dość, że szpeci reprezentacyjny deptak, to jeszcze go znacznie zwęża. Pisałem o tym jeszcze w lipcu. Poinformowałem o tym urzędników miejskich. Zero reakcji, zero odpowiedzi. Okazało się – nie po raz pierwszy, że w Ratuszu pracują zwykłe chamy, które łamią prawo o jawności życia publicznego.

Opole - deptak na Krakowskiej
Ulica Krakowska

Przeczytaj także poprzednie wydanie „to i owo w Opolu”.