);

Ścieżka rowerowa

nagłówek strony Duchowoscaa.eu

Ścieżka rowerowa to wydzielona część jezdni lub chodnika służąca do poruszania się rowerami. I tylko rowerami, a nie hulajnogami, czy rolkami.

oznakowanie ścieżki rowerowej
Trakt pieszo-rowerowy

Ścieżki służą do bezpiecznego poruszania się rowerzystów, tak aby eliminować zagrożenia i dla samych rowerzystów, pieszych, jak i kierowców. Gdy ścieżka przecina się z jezdnią, to rowerzysta albo musi zsiąść z roweru i go przeprowadzić na drugą stronę jezdni, albo rowerzysta może przejechać, pod warunkiem, że pozwala na to poziome oznakowanie na jezdni – czerwony pas szerokości ścieżki. Gdy jest namalowany, to bezwzględne pierwszeństwo na nim mają rowerzyści.

oznakowanie ścieżki rowerowej
Koniec traktu pieszo-rowerowego

Dla rowerzystów i pieszych stworzone są tak zwane trakty pieszo rowerowe. Oznaczone są znakami: na niebieskim tle jest wizerunek roweru i osoby z dzieckiem. Na takich traktach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi. Koniec takiego traktu oznacza się takim samym znakiem, tylko przekreślonym ukośną linią na czerwono.

oznakowanie ścieżki rowerowej
Możliwość jazdy „pod prąd”

Muszę również wspomnieć, że ścieżka rowerowa – podobnie, jak ulice jest dwu i jednokierunkowa. Jak je rozróżnić? Na ścieżce jednokierunkowej namalowane są rysunki roweru, zwróconego kołami do rowerzysty. Natomiast na ścieżkach dwukierunkowych malowane są rysunki roweru i jego lustrzanego odbicia. Przykładem jednokierunkowej ścieżki jest ulica Kościuszki na odcinku Duboisa – Reymonta. Tam rowerzysta może nią się poruszać w kierunku ulicy Reymonta. Przykładem ścieżki dwukierunkowej jest też ulica Kościuszki, ale na odcinku Katowicka – Duboisa, lub ścieżka na bulwarze nad Młynówką.

oznakowanie ścieżki rowerowej
Rowery mogą jechać „pod prąd”

Dla wygody rowerzystów umożliwia się też czasem możliwość poruszania się „pod prąd. Wtedy przy znaku oznaczającym początek drogi jednokierunkowej, umieszcza się tabliczkę z napisem:”nie dotyczy rowerów” oraz rysunkiem roweru. Natomiast przy wylocie ulicy jednokierunkowej pod znakiem:” zakaz wjazdu” umieszcza się również taką tabliczkę, jak opisana powyżej.

Gdy dopuszcza się możliwość jazdy pod prąd, to wtedy pod znakiem np. zakazu wjazdu lub zakazu skrętu w lewo lub w prawo również umieszcza się tabliczkę z napisem:”nie dotyczy” i rysunkiem roweru.

oznakowanie ścieżki rowerowej

Warto o tym wszystkim pamiętać, aby nie dochodziło do nieporozumień na drogach. Niedawno kierowca zwrócił mi uwagę, że mimo ścieżki rowerowej jadę pasem dla aut. I nie miał racji, bo ścieżka była jednokierunkowa, akurat w przeciwnym kierunku niż jechałem. Gdy jadę rowerem pod prąd ulicą Krakowską, często kierowcy pukają się w głowę. To efekt nie patrzenia na znaki, lub ich brak zrozumienia. Sam jestem i kierowcą i rowerzystą, dlatego trzymam się przepisów, aby w obu przypadkach nie stwarzać zagrożenia.

Tekst – ścieżka rowerowa – napisałem nie dlatego by bronić rowerzystów, czy kierowców. Gdy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisy – nie ma zagrożeń. Niestety niektórzy kierowcy parkują na ścieżkach rowerowych, a niektórzy rowerzyści jadą po chodniku i przez przejścia rowerowe. Wydaje mi się, że powinno wszystkim zależeć na współistnieniu, a nie na wojnie rowerowo – samochodowej. Na szczęście coraz więcej ludzi jest i kierowcami i rowerzystami, więc wykazują wzajemny szacunek

Styczniowy atak zimy w Opolu
Opole – deptak na Krakowskiej