);

Rowery miejskie

nagłówek strony Duchowoscaa.eu

W końcu w Opolu pojawiły się rowery miejskie. Musieliśmy na nie długo czekać, czyli do lipca. To efekt nieudolności miejskich urzędników.

Opole - rowery miejskie
Opole – rowery miejskie

W mieście ustawiono 19 stacji rowerowych, w których będzie dostępnych 290 jednośladów. Tak, jak w poprzednich latach – pierwsze 20 minut pojedziemy za darmo. Potem zapłacimy 5 groszy za minutę. Jednak, gdy czas wypożyczenia przekroczy ponad 200 minut, to zapłacimy 9 złotych i rower będzie „nasz” przez 24 godziny.

Oprócz tego możemy zapłacić abonament miesięczny w cenie 40 złotych, trzymiesięczny w kwocie 80 złotych i roczny w kwocie 160 złotych. Przy tych abonamentach trzeba jednak pamiętać, że upoważniają one nas do korzystania z rowerów dwa razy dziennie po godzinie. To opłacalny przelicznik, bo gdybyśmy codziennie chcieli jeździć po dwie godziny to płacilibyśmy 6 złotych, a po pomnożeniu przez 365 dni daje to kwotę 2190 złotych.

Opole - rowery miejskie
Opole – rowery miejskie

Abyśmy mogli skorzystać z rowerów, musimy mieć aplikację GEOVELO Opole w telefonie. Musi ona być podpięta albo pod naszą kartę bankomatową, albo pod nasze konto bankowe. W aplikacji wpisujemy numer roweru i możemy jechać. Po zakończeniu jazdy zwracamy rower na stacji i kończymy okres wypożyczenia w aplikacji. Musimy pamiętać, aby na koncie aplikacji mieć co najmniej 20 złotych, czyli bez takiej kwoty roweru nie wypożyczymy.

Stuttgart - rowery miejskie
Stuttgart – rowery miejskie

Osobiście mam jedną uwagę. Obecne rowery są przeznaczone raczej dla ludzi niskich i raczej niezbyt potężnych. Nie wsiądę na ten rower, bo obawiam się, że rozpadł by się pode mną. Wymiary są niewielkie i musiałbym zapewne pedałować na zgiętych nogach w kolanach, co wygodne nie jest. Dla kogo więc Ratusz sprowadził rowery?

Rowerzyści i kierowcy – pamiętajcie o zamknięciu dla ruchu ulicy Oleskiej.