);

Arboretum w Lipnie

nagłówek strony Duchowoscaa.eu

Arboretum w Lipnie koło Niemodlina, czyli gdzie można spędzić przyjemnie czas z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Polecam zwłaszcza wiosenno – letnią porą.

Opisywane arboretum jest najstarszym na obecnych Ziemiach Polskich. Na tych terenach rosła puszcza oddzielająca Górny i Dolny Śląsk, czyli Przesieka Śląska.

Arboretum w Lipnie

W roku 1782 ówczesny właściciel Dóbr Niemodlińskich – Jan Nepomucen Karol Praschm założył park angielski. Park urządzał ogrodnik z Wittenbergii.

Jako pierwsze posadzono 2 Jałowce Wirginijskie, które są obecnie najstarsze i najwyższe w Polsce. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej.

Niestety po II wojnie światowej ilość gatunków roślin znacznie się zmniejszyła. Obecnie jest ich około 95, aby grubo ponad sto. Są tu m.in.: tulipanowiec amerykański, ambrowiec balsamiczny, czy grójecznik japoński, azalia gandawska, berberys koreański, choina kanadyjska, azalia japońska, choina karolińska, daglezja zielona, , jodła jednobarwna, jodła kaukaska, mahonia pospolita, pigwowiec japoński, świerk wschodni, strączyn żółty, wiciokrzew pomorski, żywotnik olbrzymi i wiele innych.

Grzyby reprezentuje m.in. rzadki gwiazdosz frędzelkowany. Park ma też bogate zbiory Rododendronów i Azalii. Warto odwiedzić to miejsce w porze kwitnienia tych pięknych roślin, bo kwiaty zapierają dech w piersi.

Na terenie Parku wybudowano także kaplicę pustelnika, w której w okresie letnim odbywają się nabożeństwa. Nieopodal kaplicy pochowany jest jej budowniczy. Niedaleko znajduje się wybudowane Źródło Fryderyka będące rodzajem studzienki. Niestety jest ono zaniedbane i wody nie radzę nikomu pić.

W parku są ścieżki dydaktyczne którymi można się spokojnie poruszać. Gdzieniegdzie ustawiono drogowskazy, ale czasami ich brakuje i nie wiadomo gdzie iść. Na terenie parku znajduje się również głaz narzutowy, którego średnica wynosi ponad 8 metrów.

Obecnie arboretum, które zajmuje 4.18 ha, opiekuje się Nadleśnictwo w Tułowicach. Niestety widać, że ta opieka szwankuje, bo całość robi wrażenie zaniedbanego terenu. Mimo wszystko warto odwiedzić arboretum w Lipnie.

Zapraszam do lektury innych ciekawych artykułów w tym portalu.